Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-05-01 08:45:43
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Właściwe podejście do przezywania porażek pomoże malcowi nieco odporniej przejść przez życie, które przecież nieustannie zaskakuje nas zdarzeniami, na które czasami nie mamy wpływu. Jak pomóc dziecku uporać się z porażką? Jest kilka polecanych sposobów.
Porażki w dziecięcym świecie mogą mieć niejedne wymiar. Od nieudanej babki na placu zabaw, poprzez przegrany mecz piłkarski z kolegami, albo trudności w nauce jazdy na rowerze. Dzieci, w zależności od swojego charakteru i temperamentu, mogą je bardzo przeżywać. My, jako dorośli możemy im pomóc zrozumieć, co się stało i wspierać je podczas radzenia sobie z porażką. Jak rozmawiać z dzieckiem o porażce? Przede wszystkim nie mówmy, że nic się stało, że to minie, że da się lepiej. W momencie porażki dziecko powinno poznać emocje, jakie jej towarzyszą, a my je uznajmy i też nazwijmy. Warto, aby dziecko potrafiło zaobserwować, czy porażce towarzyszy smutek, zawód, a może złość. Wyjaśnijmy też, że są to normalne emocje powiązane z porażką, ale nie powinny one pozostawać z nami na długo.
Zadbajmy o to, aby dziecko nauczyło się podnosić po porażce, to bardzo ważny element naszej nauki.
Zastanówcie się wspólnie, dlaczego coś się dziecku nie udało i co można zrobić, aby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości. Może wspólny trening piłkarski z tatą pomoże być lepszym zawodnikiem? Albo pomoc mamy podczas robienia wyjątkowo trudnej babki? Ważne, aby dziecko zauważyło, że porażka to nie jest koniec świata, a w przyszłości można jej być może zapobiec – wytrwałym treningiem, czy nauką. A być może rozmowa pomoże przekonać się dziecku, że ta porażka wcale nie była dla niego aż tak ważna, jak wydawała się w pierwszej chwili.
Gdy już wiemy, jak rozmawiać z dzieckiem o porażce i jak sobie z nią poradzić w przyszłości, postarajmy się poprawić nastrój malucha, aby zbyt długo nie pozostawał przygnębiony. Jeśli mamy na to czas, to wspólne lody, albo wyjście do kina na pewno pomogą odgonić smutne myśli.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.